Zend Apigility’i duyurdu

Apigility geçtiğimiz Ekim ayında yapılan PHP geliştiricileri konferansı ZendCon’da sürümleme, doğrulama, hata düzeltme ve dokümantasyon gibi birçok gelişmiş özellik desteğiyle API tasarlama ve uyumlama sürecini kolaylaştıran açık kaynak kodlu bir proje olarak duyuruldu.

Apigility API geliştirmeyi kolaylaştıracak özel pratiklerle donatılmış seçenekli yapıya sahip bir yazılım. Bu yazılım yine aynı firmanın PHP temelli Zend Framework’ü üzerinde çalışıyor ve esas olarak REST ve RPC hizmetleriyle API oluşturabilecek kadar framework’ün yeteneklerine hakim olmayanlar için bir arabirim sağlıyor.

“Seçenekli bir yapıyı benimsedik çünkü geliştirme işini güzel, sağlam, standartlara bağlı ve geliştiriciler için kolay hale getirmek istiyoruz” diyor Apigility projesi ve Zend Framework’ün başında bulunan Matthew Weier. “Gekşltirilen API’nin gerçek ihtiyaçları yerine kullanacağınız mimarinin yapısını çözmeye vakit harcama gerekliliğini ortadan kaldırdık. Apigility tüm bu kararları sizin için veriyor ve böylece siz de doğrudan API’nizi yapmaya odaklanabiliyorsunuz” diyerek sözlerine devam ediyor Weier.

API temelli mimariler “geleceği sağlam” uygulama geliştirmenin anahtarı haline gelmiş durumda çünkü API destekli bir uygulama akıllı telefondan tablete, bir Google Glass’tan makineler arası iletişime kadar her tür cihazı destekler durumda olabiliyor. Elbette Web siteleri de burada işin içine girmekte. Bir takım API oluşturma süreçlerinin otomatikleştirilmesi sonucunda Apigility, geliştiricilere mobil uygulamaları, geliştirici topluluklarını ve “diğer müşteri kontrollü uygulama erişimlerini” destekleyen API’ler geliştirme olanağı sunuyor. Geliştiriciler Apigility’i API’lerine yetkilendirme ve doğrulama özellikleri katmak için kullanabilir ve ihtiyaçlar değiştiğinde API’lerini bu ihtiyaçlara uygun hale getirebilirler.

Agility ayrıca oldukça iyi bir dokümantasyon ile birlikte geliyor.

Apiglity’nin bu süründe öne çıkan özellikler şu şekilde:

Sunucu tarafında oluşabilecek hatalarda anında API kullanıcısına haber veren ve geliştiricilere sorun hakkında detaylı bilgi vererek geliştiricinin sorunun yerini saptaması ve anlamasına yardımcı olabilen bir hata düzeltme yeteneği.

Son kullanıcı için işlerlik ve veri doğrulaması. Eğer doğrulamadan geçemezse, Apigility belirlenebilen özelliklerde bir ileti gönderiyor ve bulunan hataları gösterebiliyor.

Geliştiricilere gönderilen veride bir hata varsa anında anlama olanağı veren “içerik doğrulama” özelliği. Apigility uygulamayı çalıştıran her istemciyi ve bu istemcilerden gelen verileri doğrulayabilr. Sonuç olarak API’yi üçüncü parti ve ortaklarla kullanmak daha da kolaylaşır.

Aynı API’nin hizmerleri, değiştirilmiş, eklenmiş ya da çıkartılmış farklı sürümlerini destekmeke özelliği. Bu üzellik sayesinde geliştirici güncel olan ve olmayan tüm istemcileri destekleyebilir. Ayrıca tüm sürümleri aynı anda doğrulayabilir. Kullanıcı arabirimi geliştiricilere API’nin tümsürümlerini tek merkezden kontrol etme olanağı verir.

Apigility’i bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

Kaynak: Adtmag

zend apigility

zend apigility