Phalcon Framework – En Hızlı Framework

Geliştiriciler için PHP Framework ‘ ler gün geçtikçe büyük önem kazanmaktadır. Framework Türkçe karşılığı Çatı demektir genel olarak tabir edilen ise Kütüphane dir .FW lerin kullanım amacı ise Zamandan tasarruf İş gücünden tasarruf ve ekip çalışmasına uygun sabit bir kod yapısıdır.Bunların içinde Zaman Kavramı çok önemlidir.
Frameworkler hakkında uzun uzun açıklama yapmak istemiyorum , zaten bunların açıklamaları internette hayli fazladır. Mantık olarak MVC (Model-View-Controller) yapısını benimsemişlerdir.

PHP’de bir çok framework vardır. Örneğin şu aralar çok kullanılan CodeIgniter, CakePHP, Zend, Kohana, Laravel, Yii vb. gibi gibi… Fakat bu frameworkler her istek geldiğinde tekrar tekrar yorumlanıp çalıştırılması gerekmektedir. Bu durum büyük frameworkler için çok sıkıntı oluşturmakta, kaynak tüketimi çok olmaktadır.

Phalcon Framework bu sorunu C ile yazılmış PHP eklentisi hazırlayarak farklı bir çözüm sunmuştur. Bu sayede tekrar tekrar yorumlanmaya gerek kalmadan çalıştığı için diğer Framework’lere göre çok daha hızlıdır.

Phalcon Framework’ü kısaca anlatan Hidayet Doğan’ın hazırladığı sunum için tıklayınız.

Phalcon Framework için tıklayınız.

Çok yakında “Phalcon Framework ile Blog sitesi yapımı” dersleri hazırlayacağım. Hatta Twitter Bootstrap ile temayı hazırladım. 551146_10201399909452988_1937670748_n

Çok yakında tekrardan görüşmek üzere 🙂