Linux Centos – Sunucudan Sunucuya Dosya Aktarımı

Merhabalar,

Kısaca Linux CentOS üzerinde sunucudan farklı bir sunucuya dosya aktarımını anlatacağım. Bu konuda genellikle şu 5 yöntem kullanılır; Scp, lftp, wget, sftp ve rsync.

Bense en kolay yoldan bahsetmek istiyorum. SCP ile sunucudan sunucuya nasıl dosya aktarımı yapılır, örnek ile açıklayayım.

Aşağıda belirttiğim komutu, kopyalanılması istenen verilerimizin olduğu sunucuda uyguluyoruz. Bu komut ile içinde bulunduğumuz sunucudaki belirtilen dosyalar, diğer sunucuda belirttiğimiz dizine kopyalanıyor.

scp -r /source root@127.0.0.1:/target

/source: Hangi dosya konumu aktarılacaksa buraya o dosyaların olduğu dizini giriyoruz. ÖR: /var/www gibi.

root : Karşıdaki sunucumuzun hangi kullanıcısına dosya aktarımı yapılacak.

127.0.0.1 : Aktarım yapılacak sunucunun IP’si.

target: Dosyalarımızın, karşıdaki sunucunun hangi dizinine kopyalanacağını giriyoruz. ÖR: /var/www gibi.

Bu kadar basit. Eğer bu şekilde uygulama yaparsak sorunsuz biçimde dosyalarımız karşı tarafa aktarılıyor. Belirlenen kısımlar doldurulduktan sonra karşıdaki sunucunun şifresi bize soruluyor. Şifreyi girdikten sonra ise aktarım işlemi başlıyor ve biz hiçbir şeye dokunmadan aktarım kendi kendine tamamlanıyor.

Örneğin: scp -r /var/www root@127.0.0.1:/var/www/site demek, şu anda içinde bulunduğum sunucunun /var/www klasörünü, 127.0.0.1 IP’sine sahip root kullanıcı adındaki hesabın /var/www/site dizinine kopyala demektir.