Microsoft, Windows 10 ile birlikte Spartan kod adlı yeni bir web tarayıcısı sunmaya hazırlanıyor

Microsoft, yeni web tarayıcısı Project Spartan için Windows 10’un final sürümünde yeni bir isim kullanacağını doğruladı.

Microsoft’un pazarlama müdürü Chris Capossela, firmanın şu sıralar yeni bir isim ve marka üzerinde çalıştığını söyledi. Internet Explorer’ı sunmaya devam edeceklerini söyleyen Capossela, yeni bir web tarayıcısı olarak Project Spartan kod adlı bir web tarayıcısı sunacaklarını, ancak ona bir isim koymalarının gerektiğini vurguladı.

Firmanın yaptığı araştırmalardan yeni tarayıcının adında “Microsoft” isminin geçme ihtimalinin yüksek olduğu anlaşılıyor.

Microsoft’un Internet Explorer adından uzaklaşmak istemesinin altında, web tarayıcısının senelerce süregelen kötü imajından kurtulmak var. Firma, tüm kampanyalara ve reklamlara rağmen IE6’yla dalga geçen reklamlara engel olamamıştı.

Yeni tarayıcının Internet Explorer’ın kapsamlı bir güncellemeyle gelecek bir sonraki versiyonu IE 12 olacağını bildiren haberlerin aksine, ZDNet’e göre, Microsoft piyasaya yeni bir internet tarayıcısı sunacak. Chakra JavaScript ve Trident rendering motorlarını kullanacak olan yeni tarayıcı, deneyim ve görünüş açısından Chrome ve Firefox’a benzeyecek. Bugün “Spartan” kod adıyla çalışmaları devam eden tarayıcının radikal bir değişiklikle, diğer tarayıcıların popüler eklentilerini desteklemesi bekleniyor.

Habere göre Microsoft, Internet Explorer ile yolları tamamen ayırmıyor. Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’un – en azından masaüstü versiyonunun- hem Spartan hem de IE 11 ile gelmesi bekleniyor. IE 11’in Windows 10’da uyumluluk desteği sağlarken, Spartan’ın Windows 10’un hem masaüstü hem de mobil versiyonlarında yer alacağı da haberdeki notlar arasında.

Kaynak 1

Kaynak 2