facebook php hack language

Facebook’tan Yeni Bir Programlama Dili: “HACK”

Facebook, geliştiricilerin işini kolaylaştırmak ve bug’ları kolay tespit etmek için oluşturduğu yeni programlama dili Hack’i duyurdu.

Geliştiricilerin hatasız kodlama yapmalarını sağlamak ve işlerini daha kolaylaştırmak için Facebook, yeni programlama dili olan Hack‘i duyurdu.
Konu ile ilgili olarak ReadWrite ile yaptığı röportajda Facebook Hack ekibinin yöneticisi Bryan O’Sullivan; bundan 10 yıl önce Facebook’un, hızlı bir şekilde interaktif web sayfaları geliştirmek için kullanılan PHP ile yola çıktığını, ancak şirket büyüdükçe PHP yönetilmesi zor ve geliştiricilerin hata yapmasına müsait olan bir programlama dili haline geldiğini belirtti. Rahat bir şekilde yönetilmesi ve geliştiricilerin hata yapmasını minimuma indirebilmesi için Hack’i geliştirdikleri belirtildi.

Şirket resmi olarak Hack diline geçen sene geçiş yapmıştı. Şimdi ise bu Hack’in açık kaynak kodlarını herkese açmış bulunuyor.

Facebook php hack language

Facebook hack language

Facebook Hack‘in en önemli özelliği ise programlarda hatalara yol açan ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına sebep olan bug’ları direkt olarak engellemek. Konu ile ilgili olarak O’Sullivan, PHP sisteminin program çalışırken hiçbir müdahalede bulunamadığını ve site çalışır durumdayken sadece mantıksal hataların bulunabildiğini belirtti. Hack’de ise bu hataların önceden tespit edilebildiğini ve bu sayede hataların hızlı bir şekilde saptanabildiğini belirtti.

Facebook tarafından geliştirilen Hack, yine bir Facebook teknolojisi olan ve PHP kodlarını native kodlara dönüştüren HipHop Virtual Machine (HHVM) üzerinde çalışıyor. Bu da Facebook’un tamamen kendi sistemine döndüğü anlamına geliyor.

Facebook’un programlama dili olarak tanımlanan Hack, PHP dili ile oldukça benzer özellikler tanıyor. PHP ile aynı yazılım tabanında çalışacak olan Hack, bu sayede PHP geliştiricilerinin kolaylıkla öğrenebilmesini sağlayacak. Hack dilini denemek ve daha fazla bilgi almak isterseniz hacklang adresini ziyaret edebilirsiniz.