Masternode nedir?

Masternode nedir?

Merhabalar,

Bu yazıda master node nedir sorusuna değinmeden önce Bitcoinin nasıl üretildiğine bakalım.

Bildiğiniz gibi Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değildir. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden kontrol edilemediği için Bitcoin kullanılan her yerde süreci çalıştırmak, sistemi gözetmek türü işleri birilerinin bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci deniyor.

Proof Of Work vs Proof of Stake

Proof Of Work vs Proof of Stake

Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bilgi birikiminin yanı sıra çok iyi bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılıyor. Bitcoin madenciliği günden güne zorlaştığı için gerekli donanım ihtiyacı da günden güne yükselmektedir ki buda çok ciddi elektrik tüketimini beraberinde getirmektedir. Bildiğiniz gibi Bitcoin madenciliği için harcanan elektrik enerjisi 159 ülkenin yıllık ihtiyacından daha fazla yüksek olduğu iddia edilmektedir. Bitcoin elde etmek için kullanılan modelin ismine kısaca Proof of Work denmektedir.

Proof of Work algoritmasının getirdiği yük nedeni ile Proof of Stake yani POS algoritması eski Darkcoin şimdiki Dash tarafından ortaya atılmış ve kullanılmaya başlanmıştır. POS algoritmasını kullanan coinlerde sahip olduğunuz coin sayısı kadar güce sahip olduğunuz bir yöntemdir. POS’u kullanan coinlere örnek olarak Dash, Pivx, Zcash verilebilr. Proof Of Work algoritmasını kullanan coinlerde yaptığınız madencilik işlemleri pahalı donanim ihtiyacı ve elektrik tüketimi gibi ağır yükler getiriyoruz demiştik. POS’ta ise bunlara ihtiyacınız bulunmamaktadır. Proof of Work için madencilik cihazları almanız gerekmektedir ve ne kadar çok hash gücünüz olursa kazancınız yükselir fakat aynı zamanda yüksek elektrik tüketimi yapmış olursunuz. Bu yüzden Proof of Stake algoritmasının gelecekte daha fazla kullanılması kaçınılmaz olacaktır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi Bitcoin Proof of Work algoritması ile çalışmaktadır ve yüksek matematiksel çözümler yapıldığı için çok fazla elektrik tüketirler. Proof of Stake algoritmasının kullanan coinlerde doğrulama işlemi cüzdanıda ki coin miktarına bağlı olarak yapılır. POS sisteminde her coinin master node olabilmenz için belirlediği minimum sayıda tutmanız gerekn bir limit vardır. Örneğin 1000 tane Dash’i cüzdanınızda tutarsanız master node olabiliyorsunuz eğer bu sayıyı eksiltir mesela 999’a düşerürseniz master node olamıyorsunuz.

Proof Of Stake vs Proof Of Work

Proof Of Stake vs Proof Of Work

Masternode olmak ve sürdürmek (elektrik faturası) maliyetli bir iş olduğu içinde blok ödüllerinden bir kısmını tıpkı madenciler gibi siz alıyorsunuz. Bu da işin sosyal kısmı yani madencilik ekran kartlarına gerek kalmadan madencilik yapar gibi blok ödülü kazanabiliyorsunuz ve topluluğun işleyişine katkıda bulunabiliyorsunuz.

Coin sayısı sabit tutulduğu için Enflasyona yenilmez. Uzun vadede coin değer kaybetmez. Bitcoin’den sonra gelen dünyanın en büyük ikinci Coin’i Ethereum’da Proof of Work’ü bırakıp 2018 yılında PoS algoritmasına geçecektir.